Офіційний сайт Нехворощанської громади
Полтавська область, Полтавський район

18 травня – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МУЗЕЇВ

Дата: 18.05.2020 22:03
Кількість переглядів: 376

Тобто професійне свято музейних працівників і взагалі тих, хто збирає предмети минувшини і таким чином зберігає для нащадків історико-культурну спадщину. Отже, у нас є нагода розповісти про кілька невеликих, але цікавих музеїв, що діють на території нашої громади.

Фото без описуВідразу два з них – у селі Маячка, точніше – у місцевому навчальному закладі. Перший міститься у невеликій кімнаті, але ущерть, аж до стелі, наповненій різноманітними експонатами. Тут і предмети побуту початку ХХ століття, і глиняний посуд, і тематичні стенди, й історична література, і предмети часів німецько-радянської війни (є навіть справжній солдатський кітель з бойовими нагородами), і навіть декоративна селянська піч. Є й більш сучасні експонати – присвячені бойовим діям в АТО-ООС. А вгорі на обох протилежних стінах – вишиті рушники. Та не звичайні, а з прізвищами випускників. Бо така тут славна традиція: кожного року випускники дарують школі вишите полотно зі своїми прізвищами, яке відразу ж стає прикрасою музею і доповнює колекцію таких же рушників попередніх поколінь. Започаткували цю традицію на початку двохтисячних років, а ідейним натхненником самого музею ще у 80-х роках минулого століття була вчителька Марія Юхимівна Корпусенко. Відтоді кількість експонатів тут збільшилася в рази і їм вже тіснувато в одній кімнатці, колекція заслуговує на розлогу експозицію. Можливо, колись так і буде, бо маячківські учні й педагоги люблять занурюватися в минувшину, вивчати історію свого краю, збирати історичні артефакти. Тут не тільки музейна кімната, тут коридор і фойє – суцільна виставка дитячих робіт, портрети земляків – академіків Левицьких (школа носить їх ім’я), інших видатних людей.

Є в Маячківський школі й інший музей. Незвичайний. Бо тематичний. Музей народних інструментів! А заснував його і зібрав чималеньку колекцію вчитель Сергій Миколайович Романченко. Любить він цю справу, тобто музику на «живих» інструментах, сам грає на багатьох із них. А ось у колекції є такі, що вже навряд чи радуватимуть слухача якимись мелодіями, однак цінність їхня велика, бо їм років та років! Тепер вони зайняли почесні місця на стендах. Це вам не сучасна електронна музика – штучна, бо «не жива», а в давнину наші прадіди грали на таких гармошках, бубонах, сопілках та балалайках на вечорницях, звеселяли люд на сільських весіллях.

Добрий приклад школярам подають й односельці. Приміром, у Маячці на постаменті стоїть колісний трактор «Універсал», випущений на початку 30-х років Харківським тракторним заводом. І це не просто експонат, а пам’ять про колективізацію і перших сільських трактористів. Колись про це вказувала і металева табличка з написом «Первенець механізованого обробітку землі в колгоспі імені Щорса, на якому працював Чернявський М.І.». На жаль, дошка втрачена, зате трактор величаво зорить на своїх сучасних «правнуків» – «кейсів» та «джон-дірів». Бережуть його маячківці, скільки було пропозицій передати цей трактор в інші «великі» музеї – не віддали, бо своє ж, рідне…

Гарні куточки українського народознавства мають Андріївські сільський клуб і дитсадок, Шедіївська школа і Нехворощанський Будинок дитячої та юнацької творчості. У першому випадку експонати зібрала завідувачка клубу Людмила Іванівна Шашкова. Люблять сюди заходити дорослі, а дитсадківська малеча – так взагалі! Хоча у їхньому «Дзвіночку» теж є куточок народознавства, як і в соколовобалківській «Берізці». Дітям тут завжди цікаво, бо вдома таких «іграшок» та предметів інтер’єру вже не побачиш.

Для кабінету української мови подібний куточок обладнала вчитель Надія Михайлівна Герасименко. Хоча не куточок, а весь кабінет обставила вишитими рушниками та полицями з книгами Тараса Шевченка (він бував тут, як ви знаєте, у 1845 році, з гори милувався орільськими краєвидами і намалював кам’яних баб). А ще використала фотографії з книги «Руська кров» про місцевих поміщиків Авінових, збільшила їх і помістила під скло у рамки. Гарні вийшли наочні посібники для вивчення і вкраїнської літератури, і минувшини рідного села.

Є в Шедієвому і музей гончарства – не такий, звісно, як в Опішні, та все ж! Зібрав його великий ентузіаст цієї справи, дніпровський художник за професією і за покликанням Олесь Філоненко.

У Нехворощанському БДЮТ збирали старожитності, як кажуть, всім миром, та найбільше до цієї корисної справи долучилися методист Олена Миколаївна Іопа та Валентина Миколаївна Жовта – керівниця гуртка народознавства. Завдяки їхньому хисту й народилася «Українська світлиця». А в іншій кімнаті завдяки цим же ентузіасткам «поселився» музей, що розповідає про історію цього закладу – від Будинку піонерів до сьогодення. Тут про історичний шлях «дитячого храму творчості» повідають унікальні фото і вироби юних умільців.

Про свій навчальний заклад розповідає і музей Нехворощанської школи, яким опікується Надія Дмитрівна Шерстюк. Він дещо скромніший за попередні, бо розповідає в основному тільки про останні три десятиліття школи, але й тут цікаво зупинитися біля стендів зі спортивними кубками чи біля символічного ключа, яким у 1987-му «відкривали» нове шкільне приміщення. Можна побачити і древній комп’ютер чи кінопроєктор, за допомогою якого колись переглядали навчальні фільми…

От і кажіть тепер, що у нашій громаді немає на що подивитись і немає що показати гостям. Трішки десь підправити, десь доповнити експозицію чи стенди – і відкривай для туристів «зелену стежину» від музею до музею, хай знають історію приорільського краю!

Значить, не дарма стараються наші любителі музейної справи, не дарма збирають і бережуть німих свідків сивої минувшини.

Зі святом вас усіх!

Олександр ЗІНЧЕНКО



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь