Офіційний сайт Нехворощанської громади
Полтавська область, Полтавський район

ВИШИВАНКО МОЯ, ВИШИВАНКО – ТИ ДНІПРА МОГО ХВИЛЯ ЖИВА…

Дата: 21.05.2020 21:54
Кількість переглядів: 352

Фото без описуКарантин – карантином, а свято відмінити навіть йому несила. Та ще якого свята! Котре не просто єднає українців, а єднає цілі покоління. Бо з сивої давнини (кажуть, з епохи неоліту, а це щонайменше від третього тисячоліття до нашої ери!) наші пращури вкривали сітчастими візерунками одяг, посуд та інші речі скупого тодішнього побуту, щиро вірячи, що такий орнамент має магічну силу й захищає родину від лиха. Оздоблювали вишивкою святковий одяг і сармати, які жили на території сучасної України і сприймали вишите вбрання за обереги від зла. Отож вчені вважають вишивку скарбницею вірувань, звичаїв, обрядів, духовних прагнень, інтелекту українського народу, результатом його унікальної духовно-матеріальної еволюції. Бо століттями цей вид мистецтва вдосконалювався, урізноманітнювалися сполуки кольорів, з’являлися нові види і технічні прийоми вишивки – тепер дослідники їх налічують понад сотню (гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння тощо).

Процес вишивання як національна традиція сприяв формуванню у дівчат і жінок терпіння, відчуття краси, а вишитий своїми руками одяг був одним із головних показників працьовитості юнки. Дівчина мала вишивати милому сорочку, хустину, весільні рушники, що не були схожі ні на які інші.

Цікаво, що в 19-му столітті вишитий одяг чи рушники майже неможливо було купити на українських ярмарках. Річ у тім, що такі речі там не продавали, торгували тільки полотном. Бо в ті часи вважалося, що кожна господиня повинна вміти вишивати, і купувати готову вишиванку – значить, виказати ознаку жіночої ліні. Крім того, орнамент на вишиванці, яким «кодували» певну магічну силу, призначався тільки для своєї родини або для близьких людей. Отож в ту пору гарну вишиванку можна було створити самому чи одержати в подарунок від матері, дружини (нареченої) чи сестри.

Тепер же, в епоху цифрових технологій та роботизованих процесів на виробництві, вишиванку можна створити не тільки ручним способом, а й тиражувати у фабричних умовах. Тому легко придбати готовий виріб. Та не всі жінки втратили уміння класти на полотно мережані візерунки, є багато й сучасних майстринь, які у своїй вправності могли б позмагатися зі своїми прабабусями. А це дає надію на те, що впродовж багатьох століть в українській вишивці знаходитимуть відображення думки і настрої людини, краса довкілля, мрійливі сподівання жінки на кращу добру долю, людські вірування, оберегова символіка речей, позначених доторком голки з ниткою.

Втім, сьогодні вже не так важливо, хто вишивав для вас кофтину чи сорочку, головне – вам кортить її одягнути і відчути святковість, почуватися українцем чи українкою. Власне, для того й з’явилося на календарі таке свято, як Всесвітній день вишиванки. Недарма воно припадає на третій четвер травня, себто на робочий день, коли тисячі українців і на рідній землі, й за кордоном зможуть вдягнути цей особливий одяг як прикрасу і таким чином незримо єднатися, гуртуватися у велику вкраїнську спільноту.

Зодягненими у барвисті вишиванки прийшли сьогодні на роботу і працівниці Нехворощанської сільської ради та Центру надання соціальних послуг. Хоча торік виходили на фотосесії і школярі, й дитсадківська малеча, і працівники Будинку культури. Але ж нині – карантин…



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь