28 листопада - День пам’яті жертв голодоморів
Дата: 27.11.2020 19:30
Кількість переглядів: 314

За даними Державного архіву Полтавської області, упродовж 1932-33 років населення Нехворощанського району скоротилося на 39,9 відсотків (!) і ця цифра є найвищою з-поміж інших районів області, де вона сягала 20-30%. З архівних джерел також відомо, що на початку 30-х років конкретно у Нехворощі проживало близько 9300 чоловік, з них щонайменше 80% (до 7500 чоловік, враховуючи дітей) жили за рахунок натурального господарства, тобто були селянами - тією соціальною верствою, котра несла на собі всі зобов’язання з хлібозаготівлі і найбільше зазнала голоду. Якщо з них померли до 40 відсотків, як у середньому по Нехворощанському району, то це буде близько трьох тисяч чоловік! Лише у червні 1933-го, коли страшний голод сягнув свого апогею, в Нехворощі помер кожен десятий селянин, тобто близько 700 чоловік упродовж одного місяця! Такого демографічного удару наше село не знало за всю свою історію, відтоді воно вже ніколи не було таким багаточисельним, як на початку 20-го століття.
Але попри такі масові жертви, тема голодомору довгий час ретельно приховувалася, про неї заборонялося навіть згадувати. І лише за часів Незалежності України для вчених істориків та демографів відкрилися архіви, почала виходити наукова література, велися численні дослідження на цю тему, збиралися спогади свідків. Велику роботу в цьому напрямку провели краєзнавці та працівники бібліотек.
Традиційно в четверту суботу листопада о 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку», в рамках якої всі охочі несуть свічки до пам’ятників жертвам голоду та політичних репресій. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку і виставивши її на підвіконні свого житла.