ЕКОЛОГІЧНА ІНСПЕКЦІЯ НА ОРІЛІ
Дата: 12.03.2021 16:53
Кількість переглядів: 684
Нехворощани пам’ятають, як у вересні 2012 року з ініціативи на той час депутата Новосанжарської районної ради Віктора ДУБОВИЧА в нашому селі відбулася велика нарада з порятунку Орілі, що дуже обміліла в результаті прориву кам’яно-накидної дамби між Оріллю та її лівою притокою – річкою Грякова, названою в народі Циганкою. Орільська вода тоді через Грякову стала витікати у дренажний канал К-7А, що йде паралельно каналу «Дніпро-Донбас». Варто було укріпити дамбу, й гідрологічний режим Орілі біля Нехворощі відновився. Ці роботи проводилися відповідно до проєктно-кошторисної документації, їх фінансування здійснювалося з Державного бюджету.
Відтоді минуло дев’ять років, і подібна біда спіткає населені пункти, розташовані нижче по течії. На мілководдя нарікають шедіївці, лівенчани, маячківці та жителі Царичанського району. В результаті Регіональний офіс водних ресурсів Дніпропетровської області поскаржився на стан Орілі до Державної екологічної інспекції. Припускаючи, що призвідцем біди є дамба між Оріллю і Гряковою (Циганкою), і її належить негайно розібрати.
Після тієї скарги 10 березня до Нехворощі прибули поважні фахівці з питань гідрології та екології. Очолив групу в.о. начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу (ДЕІ ЦО), до якого входять Черкаська та Полтавська області, Сергій ПОЛІЩУК; заступник начальника відділу інструментально-лабораторного контролю ДЕІ ЦО Геннадій СТЕПАНЕНКОВ; в.о. начальника відділу державного екологічного нагляду (контролю) водних ресурсів ДЕІ ЦО Ігор СЕСЮК та начальник відділу Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області Олександр ЧМИР.
За участю цих фахівців, а також голови нашої громади Віктора ДУБОВИЧА та депутата СТГ Володимира ЗАМУЛИ відбулася так звана басейнова рада, під час якої було обстежено частину лівого берега Орілі в районі села Чернеччина, зокрема там, де здійснюється забір води для наповнення озер, у тім числі Козачого Лиману. Три роки тому від середини Орілі було прокладено штучний канал зі шлюзами, який продовжується трубами під каналом «Дніпро-Донбас». Завдяки цій гідроспоруді вода йде далеко від лівого берега Орілі. За твердженням місцевих рибалок та мисливців, ці роботи велися за державні кошти, а значить – відповідно до проєктно-кошторисної документації. Великої шкоди для Орілі цей канал нібито не завдає, оскільки забирає тільки «зайву» воду. Коли її рівень у річці падає, вода в штучний канал не надходить зовсім.
Але чи так це насправді? «Можу вас запевнити, що проведення цих робіт не було узгоджене з державними органами та органами місцевого самоврядування Полтавської області» – коментував О.Чмир.
«Будемо тепер встановлювати, на підставі чого вода з Орілі вибирається для наповнення Козачого Лиману» – додав С.Поліщук.
Далі учасники басейнової ради переїхали до накидної дамби, що не дає орільській воді перетікати в річку Грякова. Тут вони упевнилися, що аби не ця дамба, то Оріль стала б ще мілководнішою. Руйнувати її не слід, бо орільської води не прибавиться, а навпаки. Крім того, варто шукати місця, де річкова вода може так само витікати з основного русла у свої ліві притоки або ж просто в прибережні озера та болота. Прозвучала й така думка: для наповнення Орілі водою треба до Царичанки збудувати каскад дамб, бо малосніжні зими й посушливе літо аж ніяк не сприяють повноводдю, тож належить регулювати рівень води штучно.
Потім Г.Степаненков зробив забір води з Орілі для лабораторного аналізу на предмет її хімічного складу. Як він пояснив, забруднення теж певним чином може впливати на замулення річки, і в результаті – на її обміління. А Сергій Поліщук як досвідчений еколог візуально визначив, що вода в Орілі надзвичайно чиста, і навіть наважився напитися її. «Якщо брати календарний рік, то саме ранньої весни річкові води стають найчистішими» – підтвердив О.Чмир.
На жаль, сьогодні екологічні біди все частіше спіткають людство. Але ми повинні пам’ятати, що найчастіше їх причиною є техногенна агресія нас самих – людей ХХІ століття, які бездумно і безвідповідально ставляться до навколишнього середовища.