Офіційний сайт Нехворощанської громади
Полтавська область, Полтавський район

ДВІ КОМІСІЇ В ОДИН ДЕНЬ

Дата: 17.04.2021 14:55
Кількість переглядів: 323

Фото без опису16 квітня члени постійної комісії з питань освіти Нехворощанської сільської ради провели виїзне засідання, яке проходило у приміщенні Лівенського НВК. Головне питання, яке обговорили депутати, а з ними – заступники голови громади Ольга ХОМЕНКО, Зоя КОРОЛЕНКО, Микола ЗАВЕЗЬОН, Світлана КАЛІНІЧЕНКО, начальник відділу освіти Ірина ШЕРСТЮК та директорка закладу Лідія ЮРЧЕНКО, стосувалося перспективи цього навчально-виховного комплексу, який об’єднує заклад загальної освіти І-ІІ ступенів та дошкільний заклад (дитсадок).

 

Звісно, питання дуже болісне і неприємне, адже за сучасних законодавчих та юридичних обставин депутатський корпус змушений іти на такі непопулярні кроки, як ліквідація НВК. Ольга Станіславівна звернула увагу, що закрити можна тільки весь комплекс цілком, і не вийде залишити один дитсадок. Його доведеться відкривати заново «з нуля», а це потягне за собою значні витрати, у межах 7-8 мільйонів гривень: на проєктно-кошторисну документацію, на реконструкцію приміщення, на виконання усіх санітарних та протипожежних вимог, тощо. Крім того, зараз на фінансування лише дитсадка витрачається з місцевого бюджету 920 тисяч гривень у рік – це на десятеро дітей, які відвідують заклад. Якщо ж залишити все цілком, як є, тобто і школу також, то місцевий бюджет не витримає такого навантаження. Адже треба мати на увазі, що кухня і їдальня тут розміщені в окремому від дитсадка приміщенні, а це подвоює витрати на енергоносії. До того ж нині такі жорсткі вимоги до тих же санітарних та протипожежних умов, що їх виконання теж потребує чималих грошей, а ігнорування цих норм все одно призведе до закриття закладу приписами контролюючих органів, ще й штрафами нас обкладатимуть чи судовими справами, як це було з Шедіївською «Веселкою».

 

Ольга Станіславівна запропонувала детально обговорити цю тему, в тім числі й можливі шляхи вирішення даної проблеми, якщо хтось бачить такі шляхи.

 

Депутат, член бюджетної комісії Віктор САКЕВИЧ, який живе в Лівенському, почав свій виступ зі спогадів, як 10 років тому відкривався дитсадок, як усією сільською громадою наближали цю радісну для всіх подію. І ось тепер він – на порозі закриття. Віктор Миколайович стурбований долею приміщень у разі їх вивільнення. Він вважає, що можна подумати і знайти вихід, як зберегти заклад попри ті вимоги, які ставить перед нами законодавство. Що не варто було купляти машину-сміттєвозку, а пустити гроші на дитсадок, і він ще рік існував би.

 

На думку депутата Василя БІЛОКІНЯ, «ми живемо за якимись кліше, які нічого спільного з добром не мають». Його пропозиція – «щось поміняти, і не просто так, а створити в громаді мозковий центр, який би все прорахував до копійки і знайшов кошти для збереження дитсадка, знайшов наші економічні «прогалини», щоб менше витрат було на енергоносії. «Бо насправді наші енергоносії – у лісосмугах, і якби японцям показав, скільки там дров, то вони сміялися б з нас, що ми не можемо забезпечити заклади освіти безплатним опаленням на зиму. До того ж пів села байдикують, ви заставте їх напиляти дров. Зрештою, я вам натюкую соломи і топитимемо соломою, коли у вас не вистачає грошей на той газ! Ви сімсот тисяч викинули на проєктну документацію для водогону… Та я сам повтикаю кілочки, і буде вам проєкт! Гроші треба заробляти і розумно витрачати, ефективними менеджерами треба бути! Можна в Лівенському зробити початкову школу, розвантаживши Маячківську, а там нехай будуть лише старші класи».

 

Як один з варіантів, Василь Володимирович пропонував узяти кредит і, наприклад, вирощувати гусей – «дуже прибуткова справа. Більше ста корів утримувати – і теж буде прибуток. Людей треба лише змусити працювати, тоді й будуть гроші в бюджеті на школу, на дитсадок, і на все. Завдання влади – показати людям, де є мотивація до праці, бо в умовах тривалого переходу від соціалізму до капіталізму вони всього бояться і не бачать тієї мотивації».

 

Яку реконструкцію приміщень треба провести, аби вони цілком відповідали сучасним вимогам і в них далі існував дитсадок, розповіла начальник відділу освіти Ірина ШЕРСТЮК: «Як не дивно, але в першу чергу вимагатимуть встановлення пандусів. Далі треба замінити внутрішню електромережу, яка не відповідає сучасним навантаженням. Комп’ютерного класу вона не витримає. Та тут і немає комп’ютерного класу, його ще треба купити. Є приписи щодо пожежних умов: дерев’яні конструкції не оброблені, пожежний гідрант відсутній, і т.д. Санітарні норми – то взагалі окрема розмова. Їдальня непогана, але ж стоїть окремо, у ній треба провести реконструкцію опалення, поновити кухонне обладнання, тощо. Це неймовірні кошти. А дитсадок хотілося б зберегти…».

 

«Ви не про санітарні норми думайте, а про дітей! Чому наша освіта не заборонить возити дітей в Андріївку, адже вони мусять о шостій ранку прокидатися, а о сьомій вже сідати в автобус!» – емоційно зауважив В. Білокінь. Йому пояснили, що тепер батьки самостійно вирішують, куди їздити їхнім дітям – в Андріївку чи Маячку, за три кілометри чи за десять кілометрів.

 

Лідія Юрченко висловилася, що виною всьому – шкільні автобуси. «Через них школи «розповзаються». Батьки вкинули дитину в автобус – і на цілий день, куди б не повезли. От і їздять у Маячку».

 

Василь Володимирович продовжив: «Не кажіть мені глупі речі про якісь пандуси, не робіть глупих витрат грошей, не будуйте танцмайданчики, як торік у Маячці! Поміркуйте: сучасним дітям не обов’язково давати у школі якісь науки. Її завдання – навчити книжку читати і знаходити там необхідну інформацію. Навіть табличку множення не треба вчити напам’ять, сьогодні все порахує телефон. Хто хоче – той сам всьому навчиться, це підтверджує життя і мій двадцятирічний досвід педагога. Не думайте, що вчитель зможе дати якісь знання, коли дитина сама не хоче їх здобувати, пора вже викинути з голови ці радянські штампи! Тому для нас головне, щоб діти проводили відведений час у рідному закладі, в рідному селі, а ми позбавляємо їх такої можливості. І комп’ютерів не обов’язково вчити, діти й самі навчаться ними користуватися, он мій трирічний онук володіє планшетом краще за мене. Питання в іншому – чи зможуть батьки купити їм комп’ютер».

 

«Ну хоча б у школі вони повинні бути доступними для всіх» – зауважила О.Хоменко.
Голова комісії, директор Нехворощанської школи Тетяна ГРИЦАЙ та депутат Ірина ШЕРСТЮК вели мову про перспективу освіти в громаді загалом, а вона не надто приваблива. Через зменшення кількості дітей через кілька років не буде шкіл з третім ступенем, зостануться лише І-ІІ ступеню, навіть у Нехворощі. «Через три роки і Маячка, і Соколова Балка возитимуть дітей у Нехворощу» – додала Світлана Калініченко. «Таку реформу в цій галузі придумала держава, а ми всього лиш її виконавці» – підсумувала Ольга Хоменко.

 

Як говорив на зустрічі з жителями села голова СТГ Віктор ДУБОВИЧ, «не ми закриваємо – закриває система». Ці слова Віктор Олександрович повторив і на засіданні бюджетної комісії, яка збиралася також учора в його кабінеті. Обговоривши кілька фінансових питань, він вже наприкінці повторив для присутніх депутатів: ми не можемо щось закрити, а щось залишити, тому доведеться закривати НВК цілком. Потім відкрити дитсадок заново – справа нереальна через надто жорсткі вимоги різних контролюючих органів. Та й по вісім тисяч гривень щомісяця з бюджету на кожну дитину – такої «розкоші» ми не можемо собі дозволити в нинішніх фінансових умовах.

 

Віктор Олександрович згадав пропозицію поїхати з лівенчанами до Полтави і там у високих кабінетах послухати, що скажуть про перспективи НВК. «Учора ми спробували домовитися, де нас зможуть прийняти, то скрізь почули категоричні відмови через карантин, бо наша область уже в «червоній» зоні. Тому не приймуть нікого ні в масках, ні в скафандрах – заборонено! Однак після карантину ми реалізуємо цю ідею, поїдемо в Полтаву, поспілкуємось з обласними керівниками» – запевнив голова громади. А ще пообіцяв особисто вивчити питання, чи дійсно через дорогу від маячківського дитсадка зберігаються сільськогосподарські хімікати і чи несуть вони загрозу для здоров’я дітей, про що говорили лівенчани. «На це ми будемо належним чином реагувати» – сказав він.

 

Остаточно долю Лівенського НВК вирішить найближча сесія сільської ради


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь