Чи можливо всиновити дитину під час дії воєнного стану?
Збройна агресія Росії відібрала життя у тисяч людей. Через війну багато дітей втратили своїх батьків і залишилися позбавленими родинного піклування. Окрім того, соціальними мережами почали ширитися численні оголошення про термінове всиновлення таких дітей, про спрощені процедури в період воєнного стану і т.д.
То чи можливо це зробити в період війни?
На період дії воєнного стану процедура усиновлення не змінювалася, тож усиновлення відбувається на загальних підставах, з урахуванням вимог, встановлених Сімейним Кодексом України та Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №905 від 08.10.2008.
Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду.
Усиновлення провадиться у найвищих інтересах дитини для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя і є пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Тобто, до дітей, яких можна усиновити належать діти, які перебувають на місцевому обліку у службі у справах дітей районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, а саме :
- діти, позбавлені батьківського піклування;
- діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.
Під час розгляду питання про усиновлення органи опіки та піклування перевіряють велику кількість документів, для встановлення обставин щодо батьків та самої дитини, з’ясовуючи чи може вона бути усиновленою. Також встановлюється наявність у дитини інших родичів, які мають переважне перед іншими право на її усиновлення, або родичів, які можуть піклуватися про дитину та інші обставини.
В умовах війни, складність постановки на облік також полягає у відсутності офіційних достовірних підтверджень такого сирітства та можливості їх отримати. Окрім того, діти можуть мати братів або сестер, які за загальним правилом не можуть бути роз'єднані при їх усиновленні.
Також, відповідно до роз’яснень Мінсоцполітики, усиновлення не повинно здійснюватися, якщо:
- є надія на успішний розшук і возз’єднання сім’ї в найкращих інтересах дитини,
- ще не минув розумний період (зазвичай принаймні 2 роки), протягом якого були зроблені всі можливі кроки для розшуку батьків або інших членів сім’ї, що вижили.
Тож якщо діти, які залишились сиротами через воєнні дії не перебувають на відповідному обліку, розпочати процедуру їх усиновлення неможливо.
Як допомогти дитині, яка опинилася у складних життєвих обставинах під час війни?
ЮНІСЕФ, Офіс Президента України та Міністерство соціальної політики створили бот для допомоги дітям у воєнний час https://t.me/dytyna_ne_sama_bot
За допомогою нього можна сповістити уповноважені органи, що Ви:
- бажаєте тимчасово прихистити дитину у своїй сім’ї;
- ваша дитина загубилася;
- знайшли дитину без супроводу дорослих;
- працюєте з міжнародними організаціями, які готові прихистити українських дітей;
- ви маєте інші питання стосовно дітей та є можливість звернутись на гарячу лінію.
Нагадуємо, що у разі виникнення додаткових питань, Ви можете звертатися до Новосанжарського бюро правової допомоги за адресою: смт. Нові Санжари, пл. Перемоги, 11, контактний номер телефону (05344) 3-28-60 та за телефоном гарячої лінії системи БПД 0800-213-103.
Крім того, отримати правову допомогу можна дистанційно:
- скористатися мобільним застосунком «Безоплатна правова допомога», завантаживши його через Google Play чи App Store за посиланням https://bit.ly/3hwwgqR, або завантажити мобільний застосунок «Твоє право», перейшовши за посиланням https://bit.ly/3iorbkE;
- у месенджерах Телеграм http://legalaid.gov.ua/telegram.html та Вайбер http://legalaid.gov.ua/viber.html;
- у кабінеті клієнта на сайті системи БПД https://cabinet.legalaid.gov.ua/;
- правові консультації також можна переглянути на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid, що розміщена за адресою www.wiki.legalaid.gov.ua.