«КОЛЯД, КОЛЯД, КОЛЯДУЮ – ПЕРЕМОГУ НАШУ ЧУЮ!»

Дата: 13.01.2023 22:05

З давніх-давен з-поміж нашого народу повелося 13 січня відзначати Маланки та Щедрий вечір. З цього приводу молодь влаштовувала театралізовані дійства: гурти у яскравому вбранні ходили від двору до двору, вітаючи господарів з Новим роком та бажаючи добра, достатку і гарних врожаїв. За це їх пригощали солодощами, варениками, пирогами, кутею. Гарною ознакою вважався прихід таких гостей, і чим більше їх завітає – тим щедрішим буде Новий рік. Тож до кого не завітали щедрівники-колядники, ті могли навіть образитися й відчути певну тривогу: чому ж це до нашого двору не зайшли?

Звісно, життя вносить свої корективи, і вже не так часто на вулицях села можна зустріти подібні гурти. Але й зовсім ця традиція не відійшла в минуле, її продовжують учасники художньої самодіяльності – як от з Нехворощанського будинку культури, які сьогодні вийшли привітати своїх земляків. Щоправда, їхні колядки, з огляду на ситуацію в державі, дещо осучаснилися, однак звучали так само щиро й весело, із жартами, як і століття тому:

«Будьте бадьорі, кохані, здорові,
Переможної всім нам зими!
Очі радістю й щастям хай сяють,
Буде спокій та мир на землі!
Ми щедруєм і співаєм,
Долі кращої бажаєм,
З фронту гарних лиш новин,
Щоб позбулися орди!».

Традиційно почали колядувати з колективу сільської ради, далі рушили привітати медиків, працівників комунгоспу і багатьох торгових точок Нехворощі. А вже потім навідалися до працівників виконкому в Маячку, Шедієве та в Соколову Балку, там також заходили і в магазини.

Під час колядувань стався, можна сказати, унікальний випадок: з автомобіля артисти угледіли косовицю кукурудзи, на краю поля саме згуртувалися комбайни, трактори, великовагові автомобілі, а біля них – гурт чоловіків. Не довго думаючи, вирішили і їх привітати, хоча й сумнівалися: чи до колядників зараз хлопцям? Однак погодьтеся, не часто в цю пору побачиш замість засніженого поля – січневі жнива! Тож зупинилися, підійшли ближче, полилася жива мелодія баяна: "Бажаєм вам, друзі, здоров'я і сили, Щоб ви урожаї високі ростили...". Важко передати друкованим текстом, наскільки радісно зустріли жниварі неочікуваних гостей! А коли дізналися, що нині особливою місією нехворощанських колядників було зібрання коштів на ЗСУ, вмить знайшли чималеньку суму й кинули до скриньки! Дякували, що їх не оминули і серед клопоту польових робіт нагадали про свято. Натомість одержали на гостинець цукерки.

Загалом скрізь, куди б не заходили артисти, їх приймали тепло, щиро, з усмішками й аплодисментами – чи в сільраді, чи в лікарні, у відділі освіти та в Центрі надання соціальних послуг, в аптеці, у відділенні Нової пошти та у ветаптеці, у багатьох магазинах, в комунгоспі чи на автозаправній станції. Багато хто виходив сфотографуватися з колядниками. Навіть звичайні перехожі чи покупці, угледівши веселий гурт, підходили до скриньки з написом «Кошти на ЗСУ» і вкидали гривні.

Втім, детальніше про це хай розкажуть фотознімки, які зафіксували ці неповторні миті, а нам зосталося подякувати всім, завдяки кому вдалося нинішнє святкування: учасникам художньої самодіяльності – за їхні таланти, збереження традицій, оптимізм і віру в перемогу; всіх без виключення господарів, до яких вони заходили, – за щедрість, посмішки та взаємні привітання; керівництво громади – за підтримку і наданий транспорт, завдяки чому колядники змогли побувати у Маячці, Шедієвому та в Соколовій Балці.

Тепер про найголовніше. Сьогодні нехворощанські артисти наколядували ДЕСЯТЬ тисяч 740 гривень! Ці кошти будуть передані волонтерській групі «Доброзичливі нехворощанки» й далі підуть на потреби Збройних Сил. Як зазначила координаторка цієї групи Ольга Пилипенко, хлопцям і на передовій, і в шпиталях зараз найбільше потрібні ліки, тож на ці гроші їх і закуплять. Отже, кожна ваша гривня буде використана на користь захисників, а значить – для наближення перемоги!

Будемо вірити, що наступного року всі ми колядуватимемо чи зустрічатимемо колядників у вільній від путінської орди рідній державі! Як співалося в сьогоднішніх колядках,

«Новий рік – ти в зеленій формі,
Захисник і заступник мрій,
Ти заходь до нас із благом Божим,
Принеси нам з собою мир!».

Тож миру всім, достатку і здоров’я! Колядуймо, святкуймо Різдво та Новоріччя, попри всі лихі наміри ворогів! Бо доки на нашій землі лунають українські колядки, доти житиме під сонцем і Україна!
Олександр ЗІНЧЕНКО