Важливі зміни для тих, хто планує отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації
За загальним правилом військовозобов’язані, які мають право на відстрочку, повинні звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. До даної заяви необхідно додати докази, щоб обґрунтувати відповідне право на відстрочку.
Донедавна, єдиної затвердженої форми заяви про надання відстрочки не існувало. Вона складалася довільної форми. Оскільки дана заява повинна бути грамотно складена та обґрунтована, у більшості військовозобов’язаних виникала необхідність у зверненні за допомогою до юристів.
Також, проблематика існувала у частині доказів, які обґрунтовують право військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Оскільки тягар доказування лежав саме на військовозобов’язаному, а точного переліку не існувало. Це призводило до великої кількості відмов у зв’язку з відсутністю належних доказів права військовозобов’язаного на відстрочку.
Для врегулювання вищезгаданих питань прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі – Постанова) [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#n3]. Цим нормативно-правовим актом внесені зміни в оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Для того, щоб реалізувати своє право на відстрочку військовозобов’язаним необхідно вчинити наступне:
- на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу необхідно подати заяву за формою, визначеною у додатку 4 Постанови [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#n360];
- заяву необхідно подавати особисто;
- до заяви необхідно додати документи, які підтверджують право на відстрочку. Новелою даного порядку є те, що перелік документів, які підтверджують право на відстрочку чітко передбачені в додатку 5 до Постанови [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%BF#n362]. Також в Постанові зазначено, що документи повинні подаватись в оригіналах або засвідчених у встановленому порядку копіях;
- заява про надання відстрочки підлягає обов’язковій реєстрації.
Комісія, яка уповноважена вирішувати питання відстрочки, зобов’язана розглянути отримані документи протягом семи днів з дати їх подання. Винятком є ситуація коли необхідно здійснити запит про отримання інформації від інших органів влади. В такому випадку відповідь повинна бути надана не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити від органів державної влади (ч. 2 п. 60 Постанови).
За результатами розгляду заяви про отримання відстрочки ухвалюється рішення про надання або відмову у наданні відстрочки (ч. 3 п. 60 Постанови).
Військовозобов’язаний має бути повідомлений про прийняте рішення не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою (ч. 4 п. 60 Постанови).
Якщо у вас виникли запитання звертайтеся до фахівців сектору «Новосанжарське бюро правничої допомоги» за адресою: смт. Нові Санжари, пл. Перемоги, 11.
Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правничої допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні).