Офіційний сайт Нехворощанської громади
Полтавська область, Полтавський район

пригадаємо...

Дата: 08.11.2024 15:41
Кількість переглядів: 47

Фото без опису9 листопада Нехворощанська аптека №51 відзначає ювілей. Виповнюється їй не мало й не багато, а «круглі»… 170 років! Нині це найстаріший діючий заклад у селі.

  А почалася історія цього медично-санітарного закладу відтоді, як 28 жовтня (9 листопада за новим стилем) 1854 року губернський лікар своїм листом повідомляв Полтавську палату держмайна, що в губернії щойно відкрито 27 обладнаних аптек, де є свої завідувачі-фельдшера. Серед цих аптек значиться і Нехворощанська. В листі було сказано: «В аптеках этих находится достаточное количество медикаментов для внутреннего употребления, но для лечения наружных болезней в них недостаёт решительно никаких средств». Тож лікар просив купити необхідні медпрепарати. А зважаючи на те, що важливі компоненти для приготування окремих ліків мали місцеве походження, то просив управителя палати доручити волосним головам та завідувачам аптек на місцях придбати спирт, віск, оцет і конопляну олію.

   Відомо, що одним з перших завідувачів Нехворощанської аптеки був поляк римо-католицького віросповідання Антон-Вікентій Йосипович Касперович, який керував закладом 50 років, аж до початку ХХ століття.

   Спочатку тогочасні аптеки майже не користувалися попитом місцевого люду, який традиційно довіряв народним цілителям. Хоча вже в ту пору вони виконували роль повноцінного медичного закладу, оскільки не лише готували і продавали ліки, а й мали при собі навчених фельдшерів, котрі могли надати кваліфіковану медичну допомогу.

   Давні документи донесли до нас чимало імен, які упродовж цілого століття, точніше – з 1854 по 1954 роки завідували аптекою, працювали тут фармацевтами, провізорами, санітарками-техробітницями. Це дає можливість прослідкувати послідовність зміни завідувачів і працівників та впевнено стверджувати, що саме ця аптека №51 є правонаступницею того найпершого закладу, що містився в тісній глинобитній хатинці в центрі села. Спочатку вона була волосною аптекою, в 1923-1962 рр. – районною, потім звичайною сільською. Донедавна підпорядковувалася Новосанжарській аптеці №49, а з минулого року є філією Полтавської аптеки №6 обласного комунального підприємства «Полтавафарм».

   Більш розлого про колишніх працівників та про історію аптеки колись буде викладено в книзі про Нехворощу. Бо навіть у такого маленького закладу цікаве минуле. Можна згадати, приміром, як восени 1943 року в цьому ж приміщенні розгорнулося операційне відділення похідного військового хірургічного госпіталю №2204. Або як у період суцільного бездоріжжя ліки з Полтави у Нехворощу передавали… літаком! Як провізори заготовляли лікарські рослини і з них самостійно виготовляли медикаменти. Був період, коли за гроші приймали сушені лікарські рослини від населення.

   Але про все це – потім, а зараз пригадаємо імена тих, кого досі пам’ятають нехворощани. Скажімо, Василя Яковича Руденка, який завідував аптекою з 1 серпня 1961 р. по 18 листопада 2014 р., тобто 53 роки дбав про забезпечення односельців та мешканців багатьох сусідніх сіл необхідними ліками! Особливо важко це було робити в період радянського дефіциту, але Василю Яковичу нерідко вдавалося «дістати» найдефіцитніші препарати, які, зрештою, рятували чиєсь життя.

   Рівно пів століття працювала в колективі наших аптекарів Ніна Іванівна Лобач, понад 40 років ‒ Галина Павлівна Сипало. Свого часу з ними пліч-о-пліч трудилися Надія Онисимівна Криворучко, Варвара Якимівна Пугач, Олександра Панасівна Орищенко, Галина Степанівна Касян, Валентина Іванівна Чуб, Лідія Євгенівна Замула та інші.

   Після В.Я.Руденка аптеку очолила Юлія Леонідівна Сотенко, з 2017 року нею керує Маргарита Сергіївна Свистун. Має двох помічниць: Надію Геннадіївну Батракову і Наталію Семенівну Сухомлин ‒ теж, між іншим, старійшину колективу, яка трудиться тут майже чотири десятиліття ‒ з 1986 року.

   Отже, у кожного з нас, хто користується послугами найстарішої у Нехворощі аптеки, є привід привітати цей маленький колектив із 170-річчям! Колишнім його працівницям подякувати за сумлінну багаторічну роботу, а нинішнім ‒ висловити побажання, аби улюблена професія щодня приносила задоволення! Хай у наступні сторінки історії вашого закладу будуть вписані нові успіхи!

   Олександр ЗІНЧЕНКО,

   краєзнавець, журналіст

 

На знімках автора:

колектив аптеки у 1999 році;

приміщення закладу в 2016 році;

нинішній колектив аптеки: М.Свистун, Н.Батракова і Н.Сухомлин



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь