пригадаємо...
9 листопада Нехворощанська аптека №51 відзначає ювілей. Виповнюється їй не мало й не багато, а «круглі»… 170 років! Нині це найстаріший діючий заклад у селі.
А почалася історія цього медично-санітарного закладу відтоді, як 28 жовтня (9 листопада за новим стилем) 1854 року губернський лікар своїм листом повідомляв Полтавську палату держмайна, що в губернії щойно відкрито 27 обладнаних аптек, де є свої завідувачі-фельдшера. Серед цих аптек значиться і Нехворощанська. В листі було сказано: «В аптеках этих находится достаточное количество медикаментов для внутреннего употребления, но для лечения наружных болезней в них недостаёт решительно никаких средств». Тож лікар просив купити необхідні медпрепарати. А зважаючи на те, що важливі компоненти для приготування окремих ліків мали місцеве походження, то просив управителя палати доручити волосним головам та завідувачам аптек на місцях придбати спирт, віск, оцет і конопляну олію.
Відомо, що одним з перших завідувачів Нехворощанської аптеки був поляк римо-католицького віросповідання Антон-Вікентій Йосипович Касперович, який керував закладом 50 років, аж до початку ХХ століття.
Спочатку тогочасні аптеки майже не користувалися попитом місцевого люду, який традиційно довіряв народним цілителям. Хоча вже в ту пору вони виконували роль повноцінного медичного закладу, оскільки не лише готували і продавали ліки, а й мали при собі навчених фельдшерів, котрі могли надати кваліфіковану медичну допомогу.
Давні документи донесли до нас чимало імен, які упродовж цілого століття, точніше – з 1854 по 1954 роки завідували аптекою, працювали тут фармацевтами, провізорами, санітарками-техробітницями. Це дає можливість прослідкувати послідовність зміни завідувачів і працівників та впевнено стверджувати, що саме ця аптека №51 є правонаступницею того найпершого закладу, що містився в тісній глинобитній хатинці в центрі села. Спочатку вона була волосною аптекою, в 1923-1962 рр. – районною, потім звичайною сільською. Донедавна підпорядковувалася Новосанжарській аптеці №49, а з минулого року є філією Полтавської аптеки №6 обласного комунального підприємства «Полтавафарм».
Більш розлого про колишніх працівників та про історію аптеки колись буде викладено в книзі про Нехворощу. Бо навіть у такого маленького закладу цікаве минуле. Можна згадати, приміром, як восени 1943 року в цьому ж приміщенні розгорнулося операційне відділення похідного військового хірургічного госпіталю №2204. Або як у період суцільного бездоріжжя ліки з Полтави у Нехворощу передавали… літаком! Як провізори заготовляли лікарські рослини і з них самостійно виготовляли медикаменти. Був період, коли за гроші приймали сушені лікарські рослини від населення.
Але про все це – потім, а зараз пригадаємо імена тих, кого досі пам’ятають нехворощани. Скажімо, Василя Яковича Руденка, який завідував аптекою з 1 серпня 1961 р. по 18 листопада 2014 р., тобто 53 роки дбав про забезпечення односельців та мешканців багатьох сусідніх сіл необхідними ліками! Особливо важко це було робити в період радянського дефіциту, але Василю Яковичу нерідко вдавалося «дістати» найдефіцитніші препарати, які, зрештою, рятували чиєсь життя.
Рівно пів століття працювала в колективі наших аптекарів Ніна Іванівна Лобач, понад 40 років ‒ Галина Павлівна Сипало. Свого часу з ними пліч-о-пліч трудилися Надія Онисимівна Криворучко, Варвара Якимівна Пугач, Олександра Панасівна Орищенко, Галина Степанівна Касян, Валентина Іванівна Чуб, Лідія Євгенівна Замула та інші.
Після В.Я.Руденка аптеку очолила Юлія Леонідівна Сотенко, з 2017 року нею керує Маргарита Сергіївна Свистун. Має двох помічниць: Надію Геннадіївну Батракову і Наталію Семенівну Сухомлин ‒ теж, між іншим, старійшину колективу, яка трудиться тут майже чотири десятиліття ‒ з 1986 року.
Отже, у кожного з нас, хто користується послугами найстарішої у Нехворощі аптеки, є привід привітати цей маленький колектив із 170-річчям! Колишнім його працівницям подякувати за сумлінну багаторічну роботу, а нинішнім ‒ висловити побажання, аби улюблена професія щодня приносила задоволення! Хай у наступні сторінки історії вашого закладу будуть вписані нові успіхи!
Олександр ЗІНЧЕНКО,
краєзнавець, журналіст
На знімках автора:
колектив аптеки у 1999 році;
приміщення закладу в 2016 році;
нинішній колектив аптеки: М.Свистун, Н.Батракова і Н.Сухомлин